TRAFİKTE ÖNCELİK YAYALARIN

TRAFİKTE ÖNCELİK YAYALARIN

Trafikte öncelik yayaların olmalıdır.
Çünkü;araç kullanan sürücüler yayalara göre araç kullanırken daha iyi ve konforlu durumdadırlar ve her zaman büyük çoğunlukta  yayalar araç kullananlara özenirler
yayalar ise yazın sıcağın ve güneşin altında kışın ise soğuk havanın ve yağışın altında olabilirler.
İşte bu yüzden sürücüler yayalar öncelik tanımak zorundadırlar
Bir sürücünün bir yaya ya yol vermesi bu kişinin yaşlı veya çocuklu bir bayan olduğunu düşünürsek maksimum 5 veya 6 saniyedir.
Yani bir sürücünün günde 20 tane yayaya yol verdiğini düşünün 20x6=120 saniye yapar ki bu da 2 dakika demektir. 2 dakika da çok önemli bir zaman dilimi değildir.
Ama 20 kişiye yol veren sürücü hem çok önemli bir insanlık vazifesini yerine getirmiş hem 20 kişiye iyilik yapmış  dualarını almış,hemde onların gönlünü kazanarak örnek bir davranış sergilemiştir
Belki bu kişi yol verdiği bu kişilere de bir örnek teşkil ederek yarın o yol verdiği kişilerin de  araç kullanırken diğer yayalara yol vermelerine vesile olacaktır.
Yaya nereyi kullanarak karşıda karşıya geçiyorsa geçsin sürücüler her zaman yayalara yol vermelidir.
Hele hele çocuklara ,yaşlılara, çocuklu bayanlara bu öncelik daha fazla tanınmalıdır.
Ama bur da yayaların da dikkat etmesi gereken durum da karşıdan karşıya geçerken öncelik benim diye dikkatsiz bir şekilde karşıdan karşıya geçmemeli ve karşıya geçme kurallarına uymalı sürücülerin de bazen dalgın olacağını düşünmelidirler.

Unutmayalım iltifat marifete tabidir.
İşte bu yüzden İçişleri ve Milli eğitim Bakanlığı tarafından 2019 yılı yaya ya öncelik yılı ilan edilmiş ve ;
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; "sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar" hükmü getirilmiştir.