Motosiklet ehliyet sınıflarını biliyor muyuz?

Motosiklet ehliyet sınıflarını biliyor muyuz?

Motosiklet ehliyeti, motosiklet kullanımı için zorunlu olan ehliyettir. 2017’de değişen sistemle motosiklet ehliyeti; A, A1, A2 ve M sınıfı olmak üzere ayrılmıştır. Yazımızda motosiklet ehliyet çeşitlerinden ve bunların hangi yaşlarda alınabileceğinden bahsedeceğiz.

Kimileri için bir tutku, kimleri için ise daha trafiksiz bir yaşamın kolay yollarından biri. Özellikle İstanbul gibi kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, her gün çekeceğiniz trafik kaçınılmazdır. Gideceğiniz yerlere özel aracınızla gitmek zorundaysanız da motosiklet gibi bir alternatifiniz varsa trafik durumunu azaltabilirsiniz. Peki motosiklet ehliyetini kimler alabilir ve şartları nelerdir? Motosiklet ehliyet sınıflarına göre bunu açıklarsak;

M sınıfı ehliyet için; 16 yaşını doldurmak gerekir. 2019 yılı için 2003 doğumlular doğum günlerinden 1 gün sonra kayıt olabilirler.

A1 sınıfı ehliyet almak için 16 yaşını doldurmanız gerekir. 2019 yılı için 2003 doğumlular doğum günlerinden 1 gün sonra kayıt olabilirler.

A2 sınıfı ehliyet için 18 yaşını doldurmak gerekir. Bu ehliyet sınıfına sahipseniz M ve A1 sınıfı kapsamındaki motosikletleri de kullanabilirsiniz. 2019 yılı için 2001 doğumlular doğum günlerinden 1 gün sonra kayıt olabilirler.

A sınıfı ehliyet almak için 20 yaşını doldurmuş ve 2 yıllık A2 ehliyet sahibi olmanız veya 24 yaşını doldurmuş olmanız gereklidir. Bu ehliyet sınıfına sahipseniz M, A1 ve A2 sınıfı kapsamındaki motosikletleri de kullanabilirsiniz.

Şartları sağlayarak istediğiniz tip motosiklet ehliyetine sahip olabilirsiniz. Tabi öncelikle bu şartları sağlayıp bir sürücü kursuna başvurmalısınız. Sürücü kurslarında yazılı sınava hazırlanarak önce yazılı sınava girersiniz. Yazılı sınavda başarılı olduğunuz takdirde direksiyon dersi alıp direksiyon sınavına tabii tutulacaksınız. Direksiyon sınavında da istenilen puana ulaşırsanız motosiklet ehliyeti almaya hak kazanırsınız. Otomobil kullanımı için özel direksiyon dersi olduğu gibi motosiklet kullanımı için de motosiklet ileri sürüş eğitimi vardır. Kendini daha çok geliştirip daha iyi motosiklet kullanmak isteyen adaylar motosiklet ileri sürüş eğitimini de alabilirler.

Motosiklet; kimileri için tutkudur ama bu tutkuyu doğru kullanmak gerekir. Motosiklet kullanırken kaza konusunda dikkatli olmalı ve bilinçli kullanım gerekir. Siz de motosiklet ehliyeti sahibi olmak istiyorsanız Tümbay Sürücü Kursu’na başvurabilirsiniz.